Małe mieszkanie, duży kłopot. Jak dobrać odpowiednie drzwi i okna?

Urządzanie i planowanie małych przestrzeni jest nie lada wyzwaniem. O wiele łatwiej jest urządzić olbrzymie przestrzenie niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Zazwyczaj planując niewielkie mieszkanie chcemy sprawić, aby wydawało się większe.

Problem może sprawiać także odpowiednie rozmieszczenie i dobranie drzwi i otworów okiennych, jednak odpowiednio dobrane sprawią, że nasz dom stanie się optycznie bardziej przestronny. Poniżej kilka wskazówek, które pomogą nam zagospodarować ściany niewielkich domów.

Rodzaje drzwi

Skrzydła otworowe w niewielkich przestrzeniach powinny nie przeszkadzać, nie zajmować miejsca, którego i tak mamy niewiele. Zatem doskonale sprawdzą się drzwi cienkie w przekroju, wykonane z lekkich materiałów. Jakich?

REKLAMA:

Dobrze sprawdzą się odrzwia z materiałów syntetycznych oraz tzw. plaster miodu, w których drewnianą ramę wypełniają papierowe elementy. Zamiast klasycznie otwieranych skrzydeł możemy zdecydować się na odrzwia łamane. Składają się one z dwóch lub trzech elementów i zajmują bardzo niewiele miejsca! Innym, oszczędzającym przestrzeń rozwiązaniem jest instalacja drzwi przesuwnych.

W małych mieszkaniach zazwyczaj brakuje światła, więc możemy postawić na modele przeszklone. Dobrze sprawdzą się też ukryte z ścianach ościeżnice i brak futryn. A kolory? Doskonałym wyborem będą drzwi w jasnych barwach, które rozjaśnią i optycznie powiększą nasze pomieszczenia. Na rynku mamy wiele rodzajów do wyboru, z pewnością dobierzemy odpowiednie dla siebie.

Widok na świat

Niestety, w niewielkich domach i mieszkaniach każda powierzchnia, którą możemy wykorzystać jest na wagę złota. Jak jednak sprawić, aby nasze wnętrza były jasne, lecz było w nich miejsce na meble?

Sprawdzą się tutaj okna dachowe. W zależności od naszych preferencji możemy w dachu umieścić mniejsze lub większe otwory okienne, jedno lub kilka. Dużo światła zyskamy instalując okno dachowe panoramiczne. Oprócz nich możemy postawić na otwory okienne zamieszczone wysoko, idealnie sprawdzą się one w sypialniach lub kuchni. W salonie możemy zaszaleć i zainstalować duże okna.

Aby nasz dom stał się bardziej przyjazny naturze warto postawić na okna energooszczędne, dzięki którym nie tylko zadbamy o środowisko, ale też obniżymy rachunki za ogrzewanie.